Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.05.21 12:16 | aktualizacja: 2019.05.21 12:32

Pomnik Dechnika usunięty

Walka o pozostawienie pomnika Józefa Dechnika trwała kilka miesięcy. Ostatecznie, dziś w południe został on usunięty z przestrzeni publicznej. Była to decyzja wojewody, który powołał się na ustawę o zakazie propagowania ustroju komunistycznego. - To jeden z najsmutniejszych dni w mojej karierze samorządowej - stwierdził burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.
Pomnik Dechnika usunięty
Pomnik Dechnika usunięty

Dziś, we wtorkowe południe, 21 maja, został usunięty pomnik Józefa Dechnika, stojący przy ul. Kościuszki, przy Szkole Muzycznej I stopnia. Dokonano tego na podstawie decyzji podjętej przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka (decyzja z początku lutego, która uprawomocniła się w bieżącym miesiącu). O tym, że dni pomnika są policzone informowaliśmy naszych czytelników w artykule pt. Wkrótce rozpocznie się rozbiórka pomnika .

- To dla mnie bardzo smutny dzień, chyba jeden z najsmutniejszych w mojej karierze, bo usunięty został pomnik człowieka, który pokazał swoim życiem, że nawet w złych, nieprzyzwoitych czasach można było być dobrym człowiekiem i coś dobrego zrobić. Natomiast dzisiejsza decyzja, w demokratycznych czasach jest przykładem na to, że można zniszczyć czyjś dorobek, podjąć decyzję wbrew woli społeczeństwa, nie licząc się ze zdaniem mieszkańców - powiedział tuż po usunięciu popiersia Dechnika burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Teraz rzeźba zostanie przewieziona na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, gdzie zostanie zabezpieczona.

Przypomnijmy:

O tym, że pomnik Józefa Dechnika ma zniknąć informowaliśmy już latem ubiegłego roku. Wówczas IPN przypomniał władzom Biłgoraja, że w życie weszła ustawa o zakazie propagowania komunizmu. W związku z tym zaistniała konieczność zmiany nazwy ulic, ustawa zobowiązała także do usuwania pomników związanych z poprzednim ustrojem. Dyrektor IPN wyjaśnił, że "niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, że Józef Dechnik jest osobą zasłużoną dla miasta Biłgoraj, ponieważ działał na rzecz jego rozwoju. Trzeba jednak skonfrontować te opinie z faktem, że Józef Dechnik był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej na wysokim szczeblu. A zatem można założyć, iż różnego rodzaju jego inicjatywy mogły mieć pozytywny finał dla miasta właśnie ze względu na przynależność Józefa Dechnika do partii, której kadry były zaangażowane we wprowadzenie, a następnie utrzymanie reżimu komunistycznego w Polsce".

Władze samorządowe przez wiele miesięcy walczyły o pozostawienie obiektu. Nie pomogły pisma, popisy poparcia zbierane wśród mieszkańców, ani stanowisko podjęte przez Radę Miasta (znajdą je Pańswo pod adresem Pomnik Dechnika zniknie? ). Wojewoda lubelski ostateczną decyzję podjął w lutym br., o czym pisaliśmy w artykule pt. Pomnik J. Dechnika jednak do rozbiórki?.

red.
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Pomnik Dechnika usunięty, 4.2000 out of 5 based on 5 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 9935
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (14)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
KaspersKI  Proponuję powołać Komisję Śledczą na której działce będzie przechowywany postument Komunisty Józefa Dechnika i w sprawie współpracy S-L-D Bełż.Społdzielni Mieszk. z klanem Łukasz Borowiec i rodzina posłanki agaty z pis (na czym polegała ich działalność społeczno-polityczna z biznesem wykończeniowym włącznie).
...
Proponuję rozbić pomnik na kawałki po 1 kg i niech każdy działacz lewicy weźmie sobie do domu "KU PAMIĘCI" NKWD - postawi pod telewizorem. Radnym z PiS popierającym W Radzie Miasta Burmistrza po 0,5kg na pamiątkę wspołpracy z lewicą przy głosowaniach. Rozdać w trakcie głosowania nad absolutorium dla Burmistrza. Dla Łęckiego 2 kg kamienia z pomnika na PAMIĄTKĘ - WSPÓŁPRACY pod stołem.
Jeśli działacze lewicy nie będą chcieli przyjąć pomnika to proponuję np. postawić u Glena przy Motorowej na widoku przy rodzie. Jak hołd wspolpracy na kolejne lata
21 maja 2019
+117
-58
autochton  No, to teraz konsekwentnie trzeba anulować komusze dekrety o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu. Najwyższy czas aby majątek wrócił do właścicieli.
21 maja 2019
+47
-6
jackarr  nawet niebo dzisiaj płakało
21 maja 2019
+53
-19
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna  do CzAd1973   Komentarz na forum jako plagiat? Dobre, naprawdę dobre... :)
25 maja 2019
+2
-11
CzAd1973   Panie KaspersKi, jeden apel do Pana
Umieszczajac wpisy w trybie kopiuj/wklej warto cytowany fragment tekstu zaopatrzec w I formacje o autorze by nie narazic sie o zarzuty o plagiat....
24 maja 2019
+6
-9
Zyzol  do Zyzol   Tu gdzie są gwiazdki powinna być Doopokracja
23 maja 2019
+5
-4
Zyzol  do KaspersKI   A skąd to niby, drogi KaspersKI, wiesz że Dechnik "jedyne co robil to pilnowal by zbrodniczy komunistyczny system rosl w sile"? Pewnie za mało masz latek by go w ogóle pamiętać. On nie wymyślił Demokracji Ludowej tak jak i ty nie wymyśliłeś ***** choć obaj w swe systemy wierzycie. To was łączy.
A co was różni? A to, że ciebie z pomników nikt nie będzie strącał bo nikt cię na nich nigdy nie postawi. I ciesz się, że był taki Towarzysz Dechnik bo pewnie dziś (no może bliżej września) wyrywałbyś motyką ziemi, bulwy ziemniaczane, w pełni smakując "zacofania cywilizacyjnego, gospodarczego, spolecznego, kulturalnego, edukacyjnego etc. "
23 maja 2019
+20
-21
KaspersKI   Jak ciągle czytam te żałosne łkania Burmistrza z tęsknoty za "dobrymi komunistami" i co to "dobrego" komuna zrobiła dla "niewdzięcznego" narodu bo zbudowała fabryki, drogi, szkoły itd. To powiem tak ! Jak by nie było komuny to Polacy zbudowaliby w wolnej Polsce wielokroć więcej. Jak Wam Towarzysze Postkomuniści tęskno za komuną?! Granice otwarte komunistyczna Korea Północna zaprasza nikt Wam paszportów nie zabiera !
Przykre to, ze Twoj swiat zaczyna I konczy sie na mewie, ale niech do Ciebie dotrze, ze nie wszystkie kobiety w tejze mewie pracowaly, zyly I rodzily swoje dzieci.... Dzieki Bogu...
Zatrzasnales sie w mewie I ciezko Ci znalezc wyjscie ewakuacyjne. Otworz chociaz okno, zaczerpnij swiezego powietrza, wieloletnie towarzystwo potwora z ludzka twarza ma zly wplyw na samopoczucie, mentalnosc etc.
Towarzysz Dechnik chcial zrobic z naszego kraju sowiecka republike, przed wojna nalezal do Komunistycznej Partii Polski.
Po wojnie natomiast jedyne co robil to pilnowal by zbrodniczy komunistyczny system rosl w sile. Byl jednym z tych, ktorzy poprzez narzucenie komunistycznej niewoli doprowadzili do zacofania cywilizacyjnego, gospodarczego, spolecznego, kulturalnego, edukacyjnego etc.
22 maja 2019
+38
-22
autochton   No, to teraz konsekwentnie trzeba anulować komusze dekrety o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu. Najwyższy czas aby majątek wrócił do właścicieli.
21 maja 2019
+47
-6
franciszek   ja udostępnię miejsce na pomnik Dechnika a Ty Kacperski czy jak tam wolisz Kasperski będziesz mnie mógł pocałować w ODBYT bezpośrednio po oddaniu kału
21 maja 2019
+36
-56
blondyn  do jackarr   Ano płakało nad głupotą tęskniących za komuną...
21 maja 2019
+27
-54
jackarr   nawet niebo dzisiaj płakało
21 maja 2019
+53
-19
KaspersKI   Proponuję powołać Komisję Śledczą na której działce będzie przechowywany postument Komunisty Józefa Dechnika i w sprawie współpracy S-L-D Bełż.Społdzielni Mieszk. z klanem Łukasz Borowiec i rodzina posłanki agaty z pis (na czym polegała ich działalność społeczno-polityczna z biznesem wykończeniowym włącznie).
...
Proponuję rozbić pomnik na kawałki po 1 kg i niech każdy działacz lewicy weźmie sobie do domu "KU PAMIĘCI" NKWD - postawi pod telewizorem. Radnym z PiS popierającym W Radzie Miasta Burmistrza po 0,5kg na pamiątkę wspołpracy z lewicą przy głosowaniach. Rozdać w trakcie głosowania nad absolutorium dla Burmistrza. Dla Łęckiego 2 kg kamienia z pomnika na PAMIĄTKĘ - WSPÓŁPRACY pod stołem.
Jeśli działacze lewicy nie będą chcieli przyjąć pomnika to proponuję np. postawić u Glena przy Motorowej na widoku przy rodzie. Jak hołd wspolpracy na kolejne lata
21 maja 2019
+117
-58
Grzegorz z Chetyna   Niech go tylko dobrze zabezpieczą. Jeszcze się przyda...
21 maja 2019
+60
-36
dziadek   No to chyba nadeszła pora żeby usunąć PiS z przestrzeni publicznej. Pierwsza okazja w najbliższą niedzielę. A później tylko na jesieni wygonić z sejmu i koniec
21 maja 2019
+100
-73
MichałJ   "Natomiast dzisiejsza decyzja, w demokratycznych czasach jest przykładem na to, że można zniszczyć czyjś dorobek, podjąć decyzję wbrew woli społeczeństwa, nie licząc się ze zdaniem mieszkańców." i kto to mówi człowiek który zatwierdza plan zagospodarowania krzywdząc innych ponad 300 rodzin, Zabierając im ziemie i plany na przyszłość! Taki człowiek mówi o kimś że jest nieprzyzwoity i podejmuje decyzje wbrew woli społeczności lokalnej! BRAWO BRAWO
21 maja 2019
+90
-68
LBL2019   dziwne czasy, rządzi władza która niczego nie buduje a wszystko niszczy.
21 maja 2019
+91
-67
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl