Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.05.22 09:07

Groszowe składki = groszowa emerytura

Rośnie liczba niskich emerytur dla osób, które bardzo krótko pracowały i odprowadziły niewiele składek. Ten niepokojący trend pokazuje najnowszy raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Groszowe składki = groszowa emerytura
Groszowe składki = groszowa emerytura

Wysokością emerytury rządzi nieubłagana matematyka. Im wyższy kapitał zapisany na koncie w ZUS i im później ubezpieczony odchodzi na emeryturę, tym wyższe dostaje świadczenie. Rekordzista w województwie lubelskim dostaje dzięki temu 22,5 tys. zł miesięcznie. Ale działa to też w drugą stronę. Opłacenie przez całe życie tylko kilku złotych składki emerytalnej daje groszową emeryturę. W tzw. nowym systemie ustawową gwarancję minimalnej emerytury (od 1 marca to 1100 zł brutto) mają tylko te osoby, które wypracowały odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy. Dla kobiet tą granicą jest 20 lat, dla mężczyzn - 25 lat. Osoba, która krócej płaciła składki, może liczyć na świadczenie, ale tylko w kwocie wynikającej z jej stanu konta w ZUS. A ten czasami jest bardzo niski, gdy ktoś pracował głównie na czarno, na umowach bez składek (np. umowie o dzieło) albo nie pracował prawie wcale.

Rośnie liczba niskich emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował analizę emerytur z tzw. nowego systemu, w którym świadczenie można dostać nawet za jeden dzień ubezpieczenia. Z raportu wynika, że z roku na rok coraz więcej osób przechodzących na emeryturę ma zbyt niski staż pracy i za mało odłożonych składek. Z tego powodu rośnie liczba świadczeń w kwocie niższej niż minimalna - przez ostatnie osiem lat zwiększyła się w skali kraju dziewięciokrotnie. Na koniec grudnia 2018 roku było ich już 218,8 tys., z tego:

  • 2,5 tys. osób dostawało świadczenie do 100 zł miesięcznie.

  • 11,4 tys. osób - od 100,01 do 400 zł,

  • 68,7 tys. osób - od 400,01 do 700 zł,

  • 88,5 tys. osób - od 700,01 do 900 zł

  • 47,7 tys. osób - od 900,01 do 1029,80 zł (1029,80 zł to kwota gwarantowanej emerytury minimalnej obowiązująca w czasie badania).

Warto zauważyć, że ponad 113 tys. seniorów z niskim świadczeniem nie odprowadziło ani jednej składki do ZUS po reformie systemu z 1998 roku.

Na razie znaczącą większość z emerytur poniżej kwoty gwarantowanej pobierają kobiety. Wynika to z tego, że panie jako pierwsze zaczęły przechodzić w 2009 roku na emerytury wyliczane w całości według nowych zasad. Z uwagi na wyższy wiek emerytalny mężczyźni otrzymują świadczenia liczone w całości po nowemu dopiero od 2014 roku. Warto pamiętać, że w tzw. starym systemie emerytalnym osoby ze zbyt niskim stażem pracy w ogóle nie uzyskiwały prawa do emerytury.


Podobnie w woj. lubelskim

W samym województwie lubelskim emerytury niższe niż minimalna pobierało na koniec grudnia 12,8 tys. osób (3 tys. mężczyzn i 9,8 tys. kobiet). To około 4,5 proc. z wszystkich emerytur wypłacanych przez ZUS w regionie. Spośród osób, które przeszły na emeryturę w ubiegłym roku, aż 4 tys. miało zbyt krótki staż pracy, żeby otrzymać gwarancję minimalnej emerytury.

Rekordy najniższych emerytur

Jeszcze do niedawna najniższe świadczenie w całej Polsce należało do mieszkanki województwa lubelskiego - kobiety, która przez całe życie odprowadziła składkę do ZUS za jeden dzień ubezpieczenia, w wysokości mniej niż 7 zł. To dało jej prawo do 2-groszowej emerytury. Jednak od marca pobiera już 1100 zł, ponieważ uzyskała nowe świadczenie Mama4+ jako matka, która wychowała sześcioro dzieci. Teraz najniższa emerytura w Polsce należy do mieszkanki województwa zachodniopomorskiego i wynosi 4 grosze. Kobieta przepracowała około miesiąca, ale za ten okres odprowadziła bardzo niską składkę.

Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Groszowe składki = groszowa emerytura, 0 out of 5 based on 0 ratings
Małgorzata Korba, regionalny rzeczn... dodany
 
Odsłon: 1370
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
69  do @niezależny@   A ja nie chcę emerytury z ZUS, sam sobie odłożę, ale nie mogę. Albo idę do pracy do międzynarodowego koncernu, który płaci podatki w kraju spółki matki, albo jestem darmozjadem urzędnikiem, który nic nie wytwarza, albo próbuję coś stworzyć, zarobić, ale jest jak piszesz. Czy się zarabia czy nie trzeba płacić.
Tak się tworzy szarą strefę, z której za jakiś czas można wyjść (albo i nie), bo trudno założyć od razu dobrze prosperujący biznes.
22 maja 2019
+4
-3
@niezależny@   Jak można płacić składki ZUS w sytuacji gdy otwarta przeze mnie firma jeszcze nie zarabia. Boże co za kraj? Nie dość że np. chcę otworzyć działalność która jeszcze nie zarabia to już muszę płacić ZUS, nie może być tak jak w Wielkiej Brytanii że do 10.000 Funtów kwota wolna od podatku i jakoś na emerytury też mają. Trend coraz mniejszych składek odprowadzanych przez Polaków do ZUS będzie się pogłębiał z prostej przyczyny, coraz mniej ludzi chce w Polsce pracować, a Młody to tylko patrzy co i za ile na Zachodzie Europy. Nie mówię tutaj o dużych miastach pokroju Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy całego Trójmiasta, gdzie zarobki na poziomie 5.000 zł miesięcznie na rękę są czymś normalnym i jeżeli od takich kwot idą składki to i potem będzie emerytura odpowiednia. Ale nie zapominajcie jeszcze o jednej bardzo istotnej rzeczy ilu ludzi którzy w Polsce mają niskie emerytury pobiera świadczenia np. Z Niemiec, UK, USA czy innych, ... tak tak tak się tyrało a na starość do Polski i niektórzy się dziwią że mają mało.
Temat rzeka
Pozdrawiam
22 maja 2019
+7
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl