Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.04.08 09:58 | aktualizacja: 2019.04.08 10:54

Rozpoczął się strajk nauczycieli

Rozmowy ostatniej szansy zakończyły się fiaskiem, dlatego dziś rano rozpoczął się strajk nauczycieli. W większości szkół nie odbywają się zajęcia edukacyjne, są jedynie zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. Większość rodziców postanowiła nie posyłać dzieci do strajkujących placówek.
Rozpoczął się strajk nauczycieli
Rozpoczął się strajk nauczycieli

SONDA

Czy popierają Państwo strajk nauczycieli?

Jeszcze w styczniu nauczyciele zapowiadali, że jeśli rząd nie spełni ich postulatów w kwietniu rozpoczną bezterminowy strajk. Rozmowy z przedstawicielami pedagogów prowadzono jeszcze do niedzielnego wieczora. Okazało się jednak, że porozumienie, które satysfakcjonuje obydwie strony nie jest możliwe.

Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałkowy poranek, 8 kwietnia, nauczyciele rozpoczęli strajk. Wcześniej jednak we wszystkich szkołach przeprowadzono referenda strajkowe, czyli pytano o chęć przyłączenia się do akcji protesty. Głosowanie na terenie Biłgoraja zakończyły się w drugiej połowie marca. Jak wyjaśniał wówczas Grzegorz Dobrzyński, szef Oddziału Powiatowego ZNP w Biłgoraju prawie 80% placówek opowiedziało się za strajkiem. Informowaliśmy o tym w artykułach Nauczyciele decydują o strajku oraz 78% placówek za strajkiem.

Dziś w tych placówkach lekcji nie ma. Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl kierownik miejskiej oświaty Anna Florkiewicz wszystkie miejskie szkoły, które deklarowały udział w strajku do niego przystąpiły. Lekcje nie odbywają się więc w Szkole Podstawowej Nr 3, Szkole Podstawowej Nr 4 oraz Szkole Podstawowej Nr 5. Nie strajkuje za to Szkoła Podstawowa Nr 1, w tej placówce zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem. O swoje pociechy nie muszą się także martwić rodzice posyłający dzieci do miejskich przedszkoli, wszystkie pracują bez zmian.

Większość rodziców postanowiła dziś nie posyłać swoich dzieci do szkół.

W Szkole Podstawowej Nr 3 w Biłgoraju obecnie przebywa zaledwie 4 dzieci (na ponad 600 uczniów). - Pomimo trwającego strajku wszystkim uczniom zapewniamy opiekę w świetlicy. Czynna jest ona już od godz. 6:45 do godz. 16. Rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Są pod stałą opieką nauczycieli - wyjaśnia dyrektor placówki Jan Majewski.

- Do Szkoły Podstawowej Nr 4 nie przyszedł do tej pory żaden uczeń, a jest ich w placówce 127 - informuje nas dyrektor szkoły Monika Bednarz. Wszyscy rodzice postanowili zapewnić opiekę najmłodszym samodzielnie.

Na terenie gminy Biłgoraj strajkują jedynie szkoły w Soli i Hedwiżynie.

W placówkach zawiązano komitety strajkowe, do placówek nie są wpuszczane osoby postronne. Strajk może być odwołany w każdej chwili.

Przypomnijmy, że głównym postulatem była podwyżka wynagrodzeń zasadniczych o 1000 zł dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. Pedagodzy jednak idąc na ustępstwa zgodzili się na podwyżkę w wysokości 30% rozłożoną na dwa etapy - od września i od stycznia.

Część rodziców popiera żądania nauczycieli. Są też tacy, którzy podejmowane przez nich działania krytykują. - Najbardziej zaniepokojona byłam tym, że do ostatniej chwili nie było wiadomo czy strajk się w ogóle odbędzie, ale też to czy dzieciom będzie zapewniona jakakolwiek opieka w szkole. Zdecydowałam o zostawieniu mojego dziecka w domu, ale to wiązało się niestety z koniecznością wzięcia urlopu, a wcale tego nie planowałam w tym terminie - mówi nam jednak z matek. Inna podkreśla, że niskie zarobki nauczyceli obniżają prestiż zawodu.

A czy Państwo popierają strajk nauczycieli? Prosimy o zagłosowanie w naszej sondzie.

red.
REKLAMA
Oceń:
9 głosów
Rozpoczął się strajk nauczycieli, 4.2222 out of 5 based on 9 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8082
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
Kaja  Wydaje mi się, że zarobki nauczycieli przede wszystkim nie powinny być jednakowe. Zdecydowanie trudniejsza jest praca nauczyciela w duzej szkole, w dużym miescie, gdzie klas jest od A do E, a uczniów w klasie ponad trzydziestu, a praca nauczyciela chociażby w bilgorajskiej czwórce. Kilka osób w klasie, spokój, cisza, po prostu lajtowa praca, a jak płaca nie odpowiada, to zawsze można do Biedronki
8 kwietnia 2019
+60
-26
blondyn  100% racja!!!! Moja znajomej córka w Podstawówce była uczennicą z tzw czerwonym paskiem. W Gimnazjum okazało się, że to dziecko z j. rosyjskiego nawet nie zna rosyjskich liter!!! Tacy to nauczyciele niestety!!! Na szczęście ta "nauczycielka" jest już na emeryturze.
8 kwietnia 2019
+30
-6
Janek-buc  Przede wszystkim ogromną większość nie nadaje się do pracy z dziećmi. Za moich czasów krto nie za bardzo miał pomysł na siebie a szukał stabilnej lekkiej i lepiej płatnej pracy od innych szedł do szkoły pracować
8 kwietnia 2019
+37
-14
Ostatnio dodane komentarze
majka...  do zxcv   Jestem "ludziem z Soli". I nie wiem, co to za "cyrki", bo akurat szkoła w Soli od wielu lat ma świetną opinię i świetne wyniki z egzaminów, a uczniowie z Soli świetnie sobie radzą w szkołach średnich, wystarczy popytać absolwentów. Pozdrawiam nauczycieli, nie dajcie się!
12 kwietnia 2019
+3
-2
zxcv   NIECH SIE LUDZIE Z SOLI ROZPISZA
TAM DOPIERO CYRKI W SZKOLE
co tam sie dzieje parodia
8 kwietnia 2019
+10
-4
zxcv   zwolnic proOstaczkki , gdzie pojda do pracy , udaja niewiadomo kogo
8 kwietnia 2019
+13
-10
Iga1   Ja wierzę, że edukacja w każdym kraju jest ważna i dlatego nie mam zamiaru zwiesić głowy. I chciałabym, aby moje dzieci uczyli nauczyciele, którzy wierzą w to co robią i którzy mają odwagę otwarcie bronić swojego zdania. Życzę nam wszystkim rozsądku i wzajemnego szacunku, bo łatwo jest kogoś oczerniać, ale dużo trudniej budować coś razem, jak padnie za dużo złych słów, których nie da się cofnąć. Nie da się zbudować szkoły bez nauczycieli, których się szanuje i bez wspólnego zaufania. Owszem, można nauczycieli zastraszyć albo przekonać pięknymi słowami, że misja jest najważniejsza, ale czy takich autorytetów potrzebuje dobra szkoła?
8 kwietnia 2019
+17
-13
blondyn   NAUCZYCIELE naprawdę robicie ogromne świństwo gimnazjalistom i ósmoklasistom,którzy za chwilę mają pisać egzaminy!!! Te dzieciaki są teraz zupełnie pogubione, nie wiedzą, czy ich nauczyciele umożliwią im napisanie egzaminu!!! Piszę to jako rodzic, który od września po kilka godzin dziennie poświęca na nadrabianie wszystkich zaległości, z którymi nie radzą sobie nauczyciele. Każdy weekend to kilkugodzinne przerabianie testów, powtórki lektur i zadań z matematyki, nauka do kilku sprawdzianów zapowiadanych na następny tydzień. Nawet najlepsi uczniowie nie znoszą już swojej szkoły, są zmęczeni, przygnębieni I piszę to także jako były nauczyciel, który nie wyobraża sobie, jak można zostawić dzieci w takiej sytuacji. Po strajku będziecie udawać, że nic się nie stało? Będziecie dalej „wychowywać nasze dzieci???? TAKI przykład o d p o w i e d z i a l n o ś c i dajecie naszym dzieciom???
8 kwietnia 2019
+33
-22
stan   Nauczyciele dużo stracili. Dali się podpuścić komuszkowi Broniarzowi. On zarabia dużo więcej niż oni. Rząd chciał dać 8 tysięcy na miesiąc za 24 godziny pracy w klasach. Nie chciano a dzisiaj narzeka się. Czas zlikwidować kartę nauczyciele, wolne na wakacjach, po świętach i opodatkować korepetycje. Rodzice nie dajmy się szantażować egzaminami naszych dzieci. Moim zdaniem nauczyciele w Biłgoraju nie zarabiają źle. Jak nie podoba się to niech zmieniają zawód i niech idą pracować gdzie indziej. Wielu nie nadaje się a na ich miejsce przyjdą młodzi z pasją.
8 kwietnia 2019
+42
-24
Drakkar   Może zamiast podwyżek obniżać podatki,likwidować niepotrzebne
zmniejszać koszta życia i nie dopłacać tam gdzie się nie powinno dopłacać?
Prosty przyklad Francuzi cena paliwa 1,5 euro zarobki powiedzmy 1500 euro.Polska paliwo 5 pln zarobki 2000 złotych.
8 kwietnia 2019
+10
-8
blondyn  do Janek-buc   100% racja!!!! Moja znajomej córka w Podstawówce była uczennicą z tzw czerwonym paskiem. W Gimnazjum okazało się, że to dziecko z j. rosyjskiego nawet nie zna rosyjskich liter!!! Tacy to nauczyciele niestety!!! Na szczęście ta "nauczycielka" jest już na emeryturze.
8 kwietnia 2019
+30
-6
Janek-buc   Przede wszystkim ogromną większość nie nadaje się do pracy z dziećmi. Za moich czasów krto nie za bardzo miał pomysł na siebie a szukał stabilnej lekkiej i lepiej płatnej pracy od innych szedł do szkoły pracować
8 kwietnia 2019
+37
-14
blondyn   W tzw "elektryku" elyta nauczycielska "schowała się" przed młodzieżą w świetlicy???? Wspaniały, godny "elyt" przykład dla naszej młodzieży!!!! Dla kasy jak widać "wychowujący/?/" naszą młodzież są zdolni do czego jeszcze???? Czy to już DNO i metr mułu ????? JAK mamy dzieciom/młodzieży tłumaczyć, że nauczyciel to KTOŚ kogo należy darzyć szacunkiem, że zawsze /p o w i n i e n/?/ stawia na pierwszym miejscu dobro naszych dzieci, że zawsze powinni ufać i cenić swoich nauczycieli???
8 kwietnia 2019
+29
-19
Kaja   Wydaje mi się, że zarobki nauczycieli przede wszystkim nie powinny być jednakowe. Zdecydowanie trudniejsza jest praca nauczyciela w duzej szkole, w dużym miescie, gdzie klas jest od A do E, a uczniów w klasie ponad trzydziestu, a praca nauczyciela chociażby w bilgorajskiej czwórce. Kilka osób w klasie, spokój, cisza, po prostu lajtowa praca, a jak płaca nie odpowiada, to zawsze można do Biedronki
8 kwietnia 2019
+60
-26
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 09:43 Biłgoraj
Uczennica 2 klasy liceum w Biłgoraju wydaje książkę
"Perspektywy" to zbiór 30 krótkich tekstów, na każdy dzień miesiąca autorstwa licealistki z Biłgoraja, z których każdy pokazuje inną perspektywę na codzienność. Aby spełniło się marzenie Hanny o wydaniu własnej książki potrzebne są środki, dlatego za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy.
dzisiaj, 18:44 Lubelszczyzna
Statystki dotyczące koronawirusa
w piątek, godzina 17:08 Biłgoraj
Oświadczenie ws. szpitala
w sobotę, godzina 11:41 Powiat
Biskup zamojsko-lubaczowski odwołuje dyspensę
Biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej ks. Marian Rojek wydał dekret o ograniczeniu dyspensy od udziału w Eucharystii. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?
w czwartek, godzina 20:30 Okrągłe
Wypadek motocyklisty. Droga zablokowana [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 15:29 Biłgoraj
Ambra wyjaśnia
21 maja 2020 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
w czwartek, godzina 10:26 Powiat
6 nowych przypadków COVID-19 w powiecie biłgorajskim
w czwartek, godzina 10:35 Wólka Abramowska
Trafili do szpitala po uderzeniu pioruna
24 maja 2020 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
OSP potrzebuje pomocy
we wtorek, godzina 14:38 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
w piątek, godzina 14:49 Biłgoraj
Komendant KP PSP przeszedł na emeryturę
W piątek, 29 maja 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Biłgoraju odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego ze służby na zaopatrzenie emerytalne komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju st. bryg. Wiesława Krenta.
w środę, godzina 16:43 Biłgoraj
Wśród pracowników biłgorajskiego szpitala jest przypadek koronawirusa?
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja
22 maja 2020 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
dzisiaj, 09:05 Księżpol
Mała gmina - duże inwestycje
w sobotę, godzina 13:45 Biłgoraj
Czyja zguba?
24 maja 2020 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w piątek, godzina 11:10 Sól
Przewrócił się na widok radiowozu
dzisiaj, 09:06 Biłgoraj
Szukasz ciekawego zajęcia? Podejmij wyzwanie
dzisiaj, 10:44 Biłgoraj
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur
Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to wyjątkowe na skalę kraju miejsce, które ma przypominać o historii Biłgoraja. W maju znów ruszyły prace budowlane. W tym tygodniu obiekt odwiedziła Telewizja Polska, która realizowała program "Poland in undiscovered".
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
21 maja 2020 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
Szpital wstrzymał przyjęcia z powodu koronawirusa [AKTUALIZACJA]
Od czwartku, 28 maja, biłgorajski szpital wstrzymał przyjęcia na wszystkie oddziały, czynne są poradnie i izba przyjęć. Nie ma oficjalnego stanowiska dyrekcji placówki. Informacja o sytuacji w szpitalu ma zostać podana jutro.
w piątek, godzina 08:05 Gmina Biłgoraj
29-latek odpowie za posiadanie nielegalnych substancji
w czwartek, godzina 18:40 Lubelszczyzna
Aktualna sytuacja epidemiczna
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl